S manipulací má zkušenost každý z nás. Jasně, řeknete si a vybavíte situaci, kdy vás někdo manipuloval, případně, kdy jste manipulaci podlehli. Těžší je ale přiznat si, že ji čas od času použijeme i my sami – například, když se snažíme něco prosadit. Není to až tak neobvyklé – ve většině případů si naší manipulace nejsme vědomi.
„Sejdeme se v úterý nebo ve středu?“ ptá se kolegyně kolegy. Zdánlivě nevinná věta, která ale zavání manipulací.
V čem je manipulativní?
Nedává totiž moc možností k tomu, aby kolega řekl, že se sejít nechce.
Možná jste zažili situaci, kdy jste někoho o něco žádali a daná osoba se rozplakala nebo rozčílila se slovy, že toho má moc, nestíhá a všichni po ní něco chtějí a podobně. Asi jste se v dané situaci necítili dobře a je otázkou, jak jste reagovali? A jaké pocity ve vás zůstaly? Vnímali jste pláč či vztek oné osoby jako manipulativní?
Nebo – možná jste zažili situaci, kdy jste si připadali, že vy jediní jste nějací divní. Například tehdy, když někdo v práci nebo v jiném kolektivu utrousil hlasitou poznámku, že „Všichni přeci ví, že NĚCO je jediné možné řešení.“ A to jediné možné řešení bylo naprosto odlišné od toho, jaké navrhujete právě vy.
Manipulace v každodenním životě
V každodenním životě se potkáváme se situacemi, které nám ne vždy jsou příjemné. Ať už je to proto, že nás někdo do něčeho tzv. tlačí nebo proto, že něco chceme prosadit a nejde nám to.
Pokud chcete porozumět tomu, proč se v daných situacích necítíme dobře a jak to udělat, abychom byli nejen tzv. slyšet, ale aby nás lidé respektovali, podívejte se na náš kurz Jak rozpoznat a odolat manipulaci. Nebo se na něj můžete rovnou přihlásit zde. Budeme se na vás těšit.