S online terapií mám zkušenosti již pár let. V poslední době jsem se o tom chystala napsat pár slov. Než jsem to udělala, stalo se díky coronaviru z online psychoterapie aktuální téma. Nyní se denně setkávám s většinou klientů přes počítač, ať jsou z Prahy nebo žijí v USA. Online psychoterapie nám poskytuje výhody. Je jich hned několik.

Online psychoterapie je dostupná téměř všem

Vše, co potřebujete je mobil s připojením k internetu. Můžete bydlet mimo velká města, kde je terapeutů nejvíce. Terapeut je vám k dispozici v době nemoci i (jako nyní) karantény. Čas pro společné hloubání nad vašimi tématy je mnohem flexibilnější.

Online psychoterapie může pomoci izolovaným seniorům

Online terapie přináší pomoc právě starším či invalidním lidem, kteří by se sami nemohli dopravit do poradny. Klientkami online terapie jsou často mámy na rodičovské dovolené, které nemají hlídání. Maminka uspí po obědě dítko a má hodinu pro sebe. Bez online možnosti by terapii mít nemohla. Zabrala by jí mnohem více času než právě tu hodinu odpolední pauzy.

Povídání na dálku využívají také Češi, kteří žijí v cizině. O svých potížích chtějí mluvit v rodném jazyce. Terapeut pro ně může znamenat kontakt s domovem a vlastní kulturou. Totéž platí i při častých služebních cestách do zahraničí. Podpora na dálku umožňuje kontinuitu terapeutického procesu pro období, kdy klient nemůže docházet osobně do své poradny.

Online pomoc je na místě také pro všechny ty, kteří trpí sociální fobií či úzkostmi a nemohou vyjít ven z bytu


Terapeut přichází k vám domů

Za chvíli začíná terapie. Ještě trochu učesat, natáhnout tričko přes pyžamo, ranní kávu a jde se na to.

Online psychoterapie v pohodlí domova

Terapeut přichází za vámi, do vašeho prostředí, kde je vám dobře. Je u vás na návštěvě. Když skončíte, často jste ještě plní pocitů a myšlenek. Můžete u nich v klidu zůstat, zachumlat se do polštářů na sedačce, vyjít ven na balkon či zahradu. Máte pár minut pro sebe, než ve vás vše dozní a pustíte se do něčeho dalšího. Žádný rychlý přechod na rušnou ulici, skok do auta nebo tramvaje. Jen klidné doznění záchvěvů vaší duše

 


Online psychoterapie může být ze začátku jednodušší

Psychoterapie z domova na nečisto

Na psychoterapii je nejtěžší rozhodnutí. Rozhodnutí, že to zkusím. Klienti často zápasí s předsudky, že přeci nejsou blázni, že by si měli poradit sami, že je to trapné, že se jim terapeut nebude líbit a co pak…Rozhodnutí může bránit i obava z prvního setkání. Drtivá většina ji překoná, a když zjistí, že terapeut je také člověk, obavy se vytratí. Jsou ale tací, které jejich strach dlouhodobě odrazuje od spolupráce s psychoterapeutem. Právě online setkání může plnit roli jakéhosi prostředníka mezi první kontaktem a setkáním na živo. Klient si terapeuta oťuká a ujistí se, zda toto je ta pravá cesta pro něj. Vše si může dobře rozmyslet. Důvěra mezi terapeutem a klientem může vzniknout na dálku. Až se klient ujistí, přijde osobně.


A co nevýhody?

Online psychoterapie je dostupná každému

V době coronavirové mi připadají spíše marginální. Pokud nějaké jsou, spatřuji je spíše na straně terapeuta, který se musí více soustředit, musí umět ovládat techniku, občas více odezírat, když není nejlepší signál. Současná kritická situace může paradoxně otevřít cestu k psychoterapii těm, kterým se zdála doposud nedostupná. Pokud si zvykneme na online svět v poradenství a psychoterapii, bude si ji moci dovolit téměř každý.


 

Další v rubrice psychoterapie →